SOFA NAROŻNA DO NIEWIELKIEGO SALONU
Jeżeli posiadamy niewielki salon połączony z trzonem kuchennym, a takie rozwiązanie dominuje we współczesnym budownictwie mieszkaniowym, powinniśmy dokonać wyboru odpowiedniego zestawu wypoczynkowego. Sprawa jest ważna dlatego, że stanowić on będzie centralny punkt tego pomieszczenia. Od naszej decyzji zależy jego wygląd i funkcje, a co za tym idzie - aranżacja całego salonu, który z reguły nie przytłacza swoim metrażem. Sofa, kanapa, zestaw foteli czy narożnik? Możliwości jest wiele. Tytuł artykułu sugeruje, że zachęcać Cię będziemy do wybrania narożnika. Dlaczego? Sam się przekonaj.
Sofa narożna to oszczędność miejsca w salonie
Sofa narożna zajmie znacznie mniej miejsca niż kanapa z fotelami oraz pozwoli zagospodarować kąt, w którym w innym wypadku znajdzie swoje miejsce co najwyżej lampa stojąca. Niewielka przestrzeń salonu optycznie powiększy się i ułatwi komunikację. W przypadku mebla z funkcją spania nie zapomnijmy o tym, aby sofa narożna umieszczona została w odpowiedniej odległości od ściany i nie trzeba było w celu jej rozłożenia przesuwać innych mebli.
Sofa narożna i jej funkcje
Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się osobna sypialnia, w pokoju dziennym możemy umieścić klasyczną kanapę, nawet w towarzystwie dwóch foteli. Co innego w przypadku salonu, w którym codziennie śpimy. Wówczas interesować nas będzie sofa narożna z funkcją spania. W kilka chwil zamienimy ją bowiem w wygodne łóżko, na którym wypoczną wygodnie dwie dorosłe osoby.
Bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas zakupu zestawu wypoczynkowego, jest liczba osób w naszym domu. Klasyczna sofa to idealne rozwiązanie, gdy mieszkamy sami lub we dwoje. Natomiast jeśli posiadamy większą rodzinę, o wiele lepszą opcją okaże się sofa narożnikowa. Na niej mogą bowiem wszyscy się zrelaksować, a także okaże się doskonałym rozwiązaniem w przypadku podejmowania gości.
Lekka forma i duża wytrzymałość
Sofa narożnikowa przeznaczona do niezbyt dużego wnętrza powinna wyglądać lekko i zgrabnie, aby nie przytłaczać swoją bryłą całego pomieszczenia. Jeżeli szukamy odpowiedniego mebla postawmy więc na smukłe nóżki i w miarę płaskie poduszki na oparciach. Unikajmy też szerokich, grubych podłokietników, które powodują, że sofa wygląda masywnie. Lepsza będzie sofa narożna pozbawiona boków lub posiadająca podłokietniki niewielkie i wąskie.
Zestaw wypoczynkowy w naszym salonie powinien być bardzo wytrzymały, gdyż z reguły korzystać z niego będziemy niemal przez całą dobę. Tkanina obiciowa musi być zatem trwała i mocna. Dobrym wyborem jest tu materiał plamoodporny, który sprawi, że sofa narożnikowa przez długi czas nie będzie posiadała szpecących ją śladów użytkowania.
Sofa narożna powinna być wygodna
W przypadku, gdy sofa narożna ma zastępować nam również łóżko, sprawa wypełnienia odgrywa znacząca rolę. Warto wybierać meble z pianką tapicerską oraz sprężynami. Takie materiały gwarantują odpowiedni komfort wypoczynku i wpływają na estetykę mebla. Siedzisko nie powinno się bowiem odkształcać ani deformować.
Rodzaje narożników
Sofy narożne podzielić możemy przede wszystkim ze względu na ich kształt. Najczęściej spotykamy w sklepach narożniki w kształcie litery "L" przeznaczone z reguły do mniejszych salonów lub litery "U", na które możemy zwrócić uwagę, gdy dysonujemy naprawdę dużym pomieszczeniem.
Narożniki "L" występują w wersji lewej lub prawej. Spotyka się również sofy narożne obustronne, których kształt możemy bardzo łatwo zmieniać.
Przykład: Sofa narożna z leżanką Luna
Kompaktowa sofa narożna z leżanką Luna to doskonały mebel do salonu urządzonego w stylu klasycznym. Leżankę umieścić można po obu stronach sofy. Wobec tego, że stanowi ona odrębny element, możliwości aranżacyjnych jest bardzo dużo. Jak również opcji wykorzystania, związanych z codziennym stylem życia rodziny.
Pod względem funkcjonalności sofy narożne podzielić możemy na proste, a więc pełniące jedynie rolę miejsca do siedzenia i sofy z funkcją spania, które po rozłożeniu zamienić możemy w pełnowymiarowe łóżko.
Przykład: Sofa narożna Leja bez funkcji spania
Leja wyposażona jest w smukłe nóżki z litego drewna kauczkowca. Jej mocną ramę wykonano z wysokiej jakości, solidnej płyty MDF. To gwarantuje, że mebel posłuży przez długi czas. Na uwagę zasługuje interesujące tapicerowanie, do którego stworzenia wykorzystano niezwykle wytrzymałą, pikowaną tkaninę poliestrową, zaś wygodne siedzisko wypełniono grubą, piankową wyściółką.
Przykład: Sofa narożna Graphite z funkcją spania
Kanapa modułowa Graphite reprezentuje typowo klasyczny nurt. Sprawdzi się w niejednym salonie jako wygodne miejsce do wypoczynku. Dodatkową cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość jej rozkładania, dzięki której posłuży nam jako łóżko. Rozkładana sofa narożna ma grube, miękkie, wygodne wypełnienie. Tapicerowana jest przyjemną w dotyku tkaniną, którą łatwo utrzymać w czystości.
Niewątpliwie ciekawą odmianą sofy jest mebel przeznaczony na taras lub do ogrodu. Nie posiada funkcji spania, ale odznacza się wysoką wytrzymałością i doskonałym gatunkiem materiału obiciowego, niewrażliwego na wysokie temperatury i przemoczenie.
Przykład: Ogrodowy zestaw wypoczynkowy Shire
Głównym elementem zestawu jest sofa narożna z leżanką-podnóżkiem. Mebel wykonano ze stali i polirattanu. Grube, wygodne poduszki gwarantują wysoki komfort i wygodę użytkowania.
Najważniejsze zalety sofy narożnej:
- praktyczny mebel wypoczynkowy, który łączy w sobie funkcję sofy i fotela,
- ogromny komfort podczas wypoczynku,
- z narożnika może jednocześnie korzystać wiele osób,
- narożnik z funkcją spania staje się pełnoprawnym łóżkiem,
- mimo sporych rozmiarów zajmuje znacznie mniej miejsca niż zestaw sofy z dwoma fotelami,
- nowoczesna stylistyka idealnie pasuje do współczesnych wnętrz,
- sofę narożną można ustawić w dowolnym miejscu, także na środku salonu.